تبلیغات
FreeDownLoad

FreeDownLoad
www.fdl.limooblog.com 
tabligh
15871577497328144169.jpg
Slant
دیدگاه شما نسبت به این وبلاگ چیه؟






Picture

فن هارد دیسك

این روزها فقط پرسسور (CPU) كامپیوتر نیست كه تولید حرارت می كند بلكه كارت گرافیك، حافظه ها و هارد دیسك هم هر كدام به تنهایی یك تولید كننده بزرگ حرارت هستند. اما بیشتر افراد به خنك كاری CPU اهمیت می دهند و توجه كمتری به خنك كاری سایر قسمتها می كنند. تهویه صحیح و جریان هوا كافی در داخل كامپیوتر سبب افزایش عمر كلیه قطعات داخل كیس شما می شود.

یكی از مهمترین قطعات كامپیوتر هارد دیسك آن است. فرض كنید CPU كامپیوتر شما مشكل دار شود فقط با تعویض آن كامپیوتر بدون مشكل خاصی به كار عادی خود ادامه می دهد. ولی اگر هارد دیسك شما از بین رفته باشد و شما از اطلاعات و فایل های خود Back up (پشتیبان) نگرفته باشید همه اطلاعات و زحمات شما از بین رفته است. بنابراین نگهداری از هارد دیسك و اطلاعت آن بخصوص برای افراد حرفه ای بسیار مهم است.

بعضی كمپانی های معتبر مانند «سایبر كولر» (cybercoolerinc.com) فن و هیت سینك های اختصاصی برای هارد دیسك ساخته اند كه برای هارد دیسك های جدید سرعت بالا (چون گرمای زیادی تولید می كنند) مناسب هستند.

نصب این نوع فن و هیت سینك ها (هیت سینك كه معمولاً از جنس فلزی مانند آلومینیوم است به شكل پره پره ساخته می شود و یك پخش كننده گرماست و عملاً سطح تماس هوا با قطعه گرم را زیاد می كند.) بسیار ساده است و هر كاربری به سادگی می تواند آن را انجام دهد. تنها كاری كه باید بكنید باید كیس كامپیوتر خود را باز كنید سپس هارد دیسك را باز كرده هیت سینك و فن را نصب كنید. سپس هارد را سر جایش ببندید و سوكت تغذیه فن را هم به سوكت مادربرد متصل كنید.

البته این فن هارد دیسك شما را خنك میكند ولی جریان هوای گرم در داخل كیس افزایش می یابد. بنابراین باید به جهت جریان هوا توجه زیادی بكنید.

در كامپیوتر های خانگی كه كار در دمای نرمال اتاق و برای كارهای روزمره و نه چندان سنگین استفاده می (پی سی پدیا)شوند جریان معمول به این صورت است كه هوای گرم از طریق فن منبع تغذیه بیرون كشیده می شود و با همین مكش از جلوی كیس از طریق شیارهایی كه به همین منظور تعبیه شده است هوا خنك وارد كامپیوتر می شود. ولی در كامپیوترهای قوی تر مانند سرورها و كامپیوترهای تولید انیمیشن 3 بعدی و ... باید یك فن در جهت جریان هوای ورودی قرار داد تا حجم هوای ورودی افزایش یابد و بتواند گرمای بوجود آمده را از محیط داخل كیس خارج كند. زمانیكه شما برای هارد دیسك خود فن قرار می دهید عملاً گرمای هارد را به سمت مناطق گرم دیگر می فرستید پس باید توجه كنید كه آیا جریان هوای ورودی كافی است یا خیر.







[ یکشنبه 15 آبان 1390 ] [ 11:57 ب.ظ ] [ داریوش فرهنگ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
About Web


به وبلاگ من خوش آمدید
مطالبی که رمز دارد( رمز انj2 )