تبلیغات
FreeDownLoad

FreeDownLoad
www.fdl.limooblog.com 
tabligh
15871577497328144169.jpg
Slant
دیدگاه شما نسبت به این وبلاگ چیه؟


Picture

یك كارت PCI ساده كه بر روی آن چهار شیار DIMM ویژه  ...

نظر بدید...

RAM چیست  ؟


یك كارت PCI ساده كه بر روی آن چهار شیار DIMM ویژه ماژول‌های حافظه DDR تعبیه شده است . این كارت با یك كابل SATA‌ به مادربرد متصل شده و ماژول‌های حافظه نصب شده بر روی كارت را همانند یك سخت‌دیسك در دسترس قرار می‌دهد . این محصول جدید یك موفقیت ارزنده برای گیگابایت به شمار می رود ، موفقیت نه به معنی فروش زیاد بلكه به معنی ایده‌ای كه پشت آن نهفته است .
 RAM یك ابزار ذخیره سازی سریع از خانواده Solid state Storage ها می‌باشد كه اطلاعات را در داخل ماژول های سنتی DDR‌ ذخیره میكند ، دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در RAM بسیار سریعتر از سخت دیسك های سنتی می‌باشد و در آن هیچ عضو متحركی وجود ندارد به همین خاطر می‌تواند با افزایش امنیت اطلاعات ، از پهنای باند اتصال SATA معادل 150 مگابایت بر ثانیه به طور موثری بهره ببرد .
بهره گیری از ماژول‌های حافظه برای ذخیره سازی دائمی داده ها ، تا كنون مرسوم نبوده است علارغم عملكرد فوق‌العاده آنها برای ذخیره سازی و زمان دسترسی بسیار سریع ، با قطع تغذیه الكتریكی از ماژول حافظه تمام داده‌های ذخیره شده بر روی آن از بین خواهد رفت ، ساختار سلول های DRAM تشكیل دهنده حافظه محلی به این صورت است كه با صرف انرژی الكتریكی صفر و یك منطقی را در خود ذخیره سازی میكند . گیگابایت برای حل این مشكل از یك باتری پشتیبان استفاده كرده تا حتی زمانی كه تغذیه الكتریكی كارت قطع شده باشد داده‌های ذخیره شده بر روی آن همچنان حفظ شوند . در تصویر شماره (2) می‌توانید باتری را در سمت چپ مدار كارت پیدا كنید ، بالای باتری كانكتور SATA قرار گرفته كه با كابل مربوطه به مادربرد متصل می شود . شیار های DIMM نیز به صورت اریب نصب شده‌اند تا ماژول حافظه قرار گرفته شده روی آن مانع از نصب كارت PCI دیگری كنار كارت RAM‌ نشوند .
 RAM‌ صرفا از توانی الكتریكی گذرگاه PCI استفاده میكند ، به همین خاطر جا دادن آن بر روی یك شیار PCI فقط جهت تغذیه الكتریكی و شارژ باتری می باشد و هیچ تبادل اطلاعاتی از طریق گذگاه PCI‌ صورت نمی‌پذیرد . گیگابایت بهترین مكان را برای كارت در داخل كیس انتخاب كرده است . امروزه شیارهای PCI اكثر مادربردها توسط یك یا دو كارت پر شده و سایر شیار ها خالی می ماند در صورتی كه این كارت را طوری طراحی می‌نمود تا مستقیما از منبع تغذیه متصل گردد باید مكانی برای قرار گرفتن آن نیز در داخل كیس یافته و RAM در شكل اندازه مكان فوق طراحی میشد كه این خود هزینه نهایی ابزار ذخیره سازی ارزان قیمت را بالا می‌برد . در هر صورت تغذیه كارت توسط مادربرد گزینه مناسبی می باشد .
عملكرد RAM توسط یك تراشه FPGA راهبری می‌شود این تراشه كه Xilinx نام دارد كمی كندتر و گرانتر از سایر IC ها می‌باشد .

RAM چیست و چگونه كار می كند؟

«آرایه گیتی قابل برنامه ریزی در فیلد» یا Field Programmable Gate Array كه FPGA‌ نامیده می‌شود یك مدار مجتمع با فشردگی بالا است كه می‌توان پس از ساخت آن را برنامه‌ریزی كرد و محدود به توابع از قبل تعیین شده و غیر قابل تغییر سخت افزاری نمی‌باشد . تراشه Xilinx سه وظیفه اصلی را عهده دار است ، كنترلر 64 بیتی حافظه های DDR ، كنترلر SATA و یك پل ارتباطی میان كنترلرهای حافظه و SATA . این تراشه درخواست ها را از گذرگاه SATA‌ دریافت و ترجمه كرده سپس به واحد كنترلر حافظه خود جهت دست یابی به ماژول های حافظه مربوطه ارسال می‌نماید .
به گفته گیگابایت تیراژ اولین تولید RAM هزار عدد میباشد كه با قیمت 150 دلار در ماه آگوست قابل دسترس می‌باشد . این قیمت بسیار بیشتر از وعده های گیگابایت در نمایشگاه Computex میباشد .
 RAM دارای چهار شیار برای ماژول های حافظه 184 پین می‌باشد و می‌توان بر روی آن هر نوع حافظه DDR را نصب نمود كنترلر حافظه Xilinx ، ماژول ها را با فركانس 100مگاهرتز (DDR200) حداكثر تا 8 گیگابایت میتواند آدرس دهی نماید اما i-RAM خود را حداكثر به 4 گیگابایت محدود نموده است لذا حداكثر فضایی كه یك RAM برای ذخیره سازی داده ارائه میكند چیزی بیشتر از 4 گیگابایت نیست . در مقایسه با سخت دیسك های چند صد گیگابایتی ، چهار گیگابایت بسیار كم می‌باشد اما در صورتی كه این فضا به سیستم عامل یا برنامه خاص اختصاص یابد كافی به نظر می‌رسد .
چون SATA تنها گذرگاه دسترسی به RAM می‌باشد ، می‌توان آن را همانند دیسك سخت دوم خود مدیریت كرد ، شما می‌توانید آنرا پارتیشن بندی و فرمت كنید ، سیستم عامل یا نرم‌افزار بر روی آن نصب كنید یا آن را به عنوان درایو راه‌انداز خود انتخاب نمایید . تنها تفاوتی كه در این میان احساس میشود ، سرعت بیشتر و سروصدای كمتر است .
ما می‌دانیم كه سخت‌دیسك‌های مدرن دارای حداكثر سرعت انتقال 60 مگابایت بر ثانیه در بهترین حالت می‌باشند ، اگرچه دسترسی تصادفی به داده ها بر دیسك این نرخ را گاهی تا 1 مگابایت بر ثانیه كاهش می‌دهد ، دلیل كاهش چشمگیر عملكرد مربوط به تغییر مكان‌های متعدد هد‌های سخت‌دیسك برای یافتن مكان دقیق داده‌ها روی دیسك و خواندن/ نوشتن آن می‌باشد . عناصر مكانیكی موجود در دیسك‌سخت موجب كندی عملكرد آن میگردند و این دقیقا همان محدودیتی است كه RAM آن را حذف كرده ، زمان دسترسی به داده ها RAM در مقایسه با سخت‌دیسك های فوق‌العاده سریع از میلی‌ثانیه به نانوثانیه كاهش یافته است .
به دلیل ذخیره‌سازی داده‌ها بر روی حافظه‌های فرار ، قطع تغذیه الكتریكی به معنی از بین رفتن داده های ذخیره شده بدون داشتن هیچ امیدی برای بازگردانی آنها می‌باشد ، به همین خاطر گیگابایت از یك باتری قدرتمند بر روی مدار كارت استفاده كرده است تا در صورت قطع تغذیه الكتریكی ذخیره سازی اطلاعات تا 16 ساعت امكان پذیر شود . باتری فوق در عرض 6 ساعت با تغذیه 3/3 ولت گذرگاه PCI كاملا شارژ می‌شود و هنگامی كه كارت از شیار PCI‌ خارج می‌گردد یا زمانی كه كابل برق از پشت كیس قطع شده باشد وارد مدار شده ، امنیت اطلاعات را تضمین می‌كند ، با این توضیح حتی اگر كامپیوتر شما خاموش باشد باز هم RAM‌ توسط گذرگاه PCI‌تغذیه میشود زیرا برخی اجزای مادربرد از جمله مدار PCI‌ هنگامی كه كامپیوتر خاموش است فعال می‌باشند (البته در مادربردهای مبتنی بر فاكتورفرم ATX) .
 سنجش عملكرد RAM :
برای سنجش اختلاف كارایی RAM با سخت دیسك‌های سنتی ما چهار ماژول 1 گیگابایتی DDR400 تدارك دیدیم ، دسترسی به ماژول‌های حافظه DDR200 با حجم بالا برای ما امكان پذیر نبود با اطمینان از اینكه كنترلر حافظه Xilinx بیش از DDR200 از حافظه‌های DDR400 ما بهره نمی‌برد ، Solid State Storage ارزان قیمت خود را با 4 گیگابایت فضا راه اندازی كردیم . پس از اتصال آن به كانكتور SATA‌ ، مادربرد یك هارددیسك جدید به نام GIGABYTE i-RAM را شناسایی كرد ، پارتیشن بندی و فرمت كردن RAM همانند سخت‌دیسك‌های سنتی می‌باشد با این تفاوت كه دیگر شما درصدهایی كه از صفر به صد میل میكنند را به سختی می‌توانید مشاهده‌ نمایید . سپس ما RAM را با سریعترین سخت‌دیسك موجود ، یعنی Western Digital Raptor مقایسه نمودیم ، سخت‌دیسك های سری ‌Raptor با قیمت‌های بالای خود برای همه به عنوان یك سخت دیسك متفاوت شناخته شده می‌باشند با این حال نتایج سنجش ما نشان مید‌هد RAM ، غول بازی 10 ساله سخت‌دیسك‌ها را شكست داده است .
ما سخت‌دیسك‌ها را ابتدا با برنامه Intel IPEAK مورد بررسی قرار دادیم امتیازی كه این برنامه به RAM اختصاص داد تقریبا 6 برابر امتیاز سخت‌دیسك Raptor‌ بود اما آیا در برنامه‌های كاربردی نیز اینچنین افزایش عملكردی عاید كامپیوتر خواهد شد ؟
درباره عملکرد· RAM به عنوان درایو راه‌انداز سیستم عامل :
از آنجا كه RAM مشابه یك سخت‌دیسك برای كامپیوتر شناخته شده است ، شما میتوانید ویندوز را بر روی آن نصب نمایید ، نسخه كامل ویندوز XP‌ به سادگی بر رو RAM‌ چهار گیگابایتی نصب میشود حتی با 2 گیگابایت ماژول حافظه روی كارت نیز میتوان ویندوز XP را نصب نمود . به طور كاملا مشابه سیستم عامل دیگری نیز بر روی سخت‌دیسك Raptor نصب نمودیم و مدت زمان راه‌اندازی كامپیوتر و بالا آمدن ویندوز را به صورت مجزا اندازه‌گیری كردیم . برای Raptor از زمانی كه دكمه كیس زده شد تا زمانی كه ویندوز كاملا بالا آمد 06/14 ثانیه زمان صرف گردید در حالی كه RAM این مراحل را در 12/9 ثانیه سپری نمود . گرچه ایده گیگابایت نتوانسته رویای بالا‌ آمدن ویندوز به صورت آنی را تحقق بخشد اما ما را در طی این مسیر هدایت نموده است . مزیت بهره گیری از RAM به عنوان درایور راه‌انداز ویندوز تنها به سریع‌تر شدن عملیات راه‌اندازی سیستم‌عامل مربوط نمی‌گردد ، عملكرد كلی ویندوز در این حالت به دلیل دسترسی سریع‌تر به منابع خود بهبود خواهد یافت 

RAM‌ به عنوان درایو Page File:
در مقاله « بالابردن كارایی ویندوز ایكس‌پی» شماره گذشته اشاره شد كه عملكرد بلادرنگ ویندوز به مكان و حجم مشخص شده برای Page File یا «فایل‌های تبادلی» وابسته است . «فایل‌های تبادلی» درواقع همان فایل‌هایی هستند كه می‌بایستی بر روی حافظه اصلی سیستم ذخیره شوند اما به دلیل محدودیت حجم حافظه اصلی ، به صورت موقت به سخت‌دیسك منتقل می‌گردند.
ویندوز هیچ مشكلی با تغییر مكان ذخیره «فایل‌های تبادلی» ندارد اما آیا واقعا این عمل ارزشمند است؟ برخی معتقدند كه ویندوز حافظه اصلی سیستم را به درستی مدیریت نمی‌كند و به ناچار «فایل‌های تبادلی» را به خارج از آن هدایت می‌كند حتی در صورتی كه فضای خالی لازم وجود داشته باشد و برخی دیگر بر این باورند كه قرار دادن «فایل‌های تبادلی» بر روی RAM به جای افزایش حافظه سیستم با اضافه كردن ماژولهای حافظه RAM به آن ، عاقلانه به نظر نمی‌رسد .
در عمل نیز تفاوت چندانی میان افزایش حافظه اصلی سیستم و ذخیره سازی «فایل‌های تبادلی» بر روی سخت‌دیسك و یا محدود كردن حافظه سیستم و اختصاص دادن برخی از ماژول‌ها به RAM جهت درایو «فایل‌های تبادلی» وجود ندارد . تنها مزیتی كه ما در استفاده RAM‌ برای این منظور یافتیم ، زمانی است كه شما چند جین ماژول حافظه قدیمی DDR200 داشته و قصد قراردادن آنها دركنار ماژول‌های سریع سیستم خود را ندارید در این هنگام تفكیك درایو «فایل‌های تبادلی» از درایور راه انداز ویندوز كاملا منطقی می‌باشد .

درباره عملکرد RAM برای برنامه های كاربردی:
برنامه های متعددی با زمان راه‌اندازی طولانی وجود دارند كه میتوان به كمك RAM عملكرد آنها را سریع تر از پیش ساخت ، مدت زمان اجرای برنامه گرافیكی Photoshop با سخت‌دیسك Raptor معادل 03/6 ثانیه ثبت شد در حالی كه اجرای آن از روی RAM 5/3 ثانیه زمان برد . اما اختلاف زمان اجرای برنامه‌های Microsoft Office به حدی كم بود كه انداژه گیری آن را برای ما بسیار دشوار می‌ساخت .
عملكرد RAM در بایگانی و كپی نمودن فایل ها:
كپی برداری از فایل‌های ذخیره شده در RAM‌ به مكان دیگری از آن بسیار سریعتر از كپی برداری آن فایل ها در Raptor می‌باشد ، در اولین سنجش ما كدهای سورس مرورگر firefox با حجم 300 مگابایت درون سخت‌دیسك Raptor كپی برداری نمودیم و مدت زمان 6/77 ثانیه را برای این عملیات ثبت نمودیم . درحالی كه RAM همان سورس ها را در عرض 2/25 ثانیه كپی برداری نمود . با این توضیحات میانگین انتقال داده برای Raptor حدود 4 مگابایت بر ثانیه و برای RAM بیش از 12 مگابایت بر ثانیه است .
در سنجش بعدی تصویر یك سی‌دی 693 مگابایتی را كپی برداری نمودیم در حالی كه Raptor عملیات كپی برداری را پس از 3/26 ثانیه به اتمام می‌رساند درایو RAM تصویر سی‌دی را در عرض 6 ثانیه داخل خود كپی نمود ، میانگین انتقال داده برای RAM در این سنجش در حدود 100 مگابایت برثانیه و Raptor معادل 3/26 مگابایت بر ثانیه می‌باشد. 


سخن آخر  درباره RAM:
ما با چهار ماژول حافظه یك مگابایتی به ندرت به محدود فضا در درایور RAM برخورد كردیم، 4 گیگابایت برای هر برنامه ای كافی به نظر می‌رسد اما با جمع زدن هزینه هر یك از این ماژول‌ها به همراه هزینه RAM بیش از 350 هزار تومان باید هزینه پیاده سازی یك Solid State Storage ارزان قیمت نمود . در پایان این سوال مطرح می‌گردد كه آیا اختصاص دادن این بودجه به RAM ارزشمندتر از صرف كردن آن برای ارتقاء سایر سخت افزار ها می‌باشد ؟ پاسخ به این سوال مستقیما به كاربرد كامپیوتر شما بازمیگردد اگر كاربرد اصلی كامپیوتر شما اجرا كردن بازی های مهیج و برنامه‌های سه بعدی میباشد ، ارتقاء كارت‌گرافیك افزایش كارایی بیشتری برای شما به ارمغان خواهد آورد در حالی كه استفاده از RAM در چنین كامپیوتری فقط عملیات بارگذاری ابتدای بازی را سریع‌تر می‌نماید . اما اگر شما مالك یك ایستگاه كاری هستید كه نرم‌افزار مشخصی همانند Photoshop بیشتر كاربرد كامپیوتر شما می‌باشد تدارك دیدن RAM حتی از ارتقا پردازنده نیز می‌تواند به صرفه‌تر باشد .
[ یکشنبه 15 آبان 1390 ] [ 06:21 ب.ظ ] [ داریوش فرهنگ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
About Web


به وبلاگ من خوش آمدید
مطالبی که رمز دارد( رمز انj2 )