تبلیغات
FreeDownLoad

FreeDownLoad
www.fdl.limooblog.com 
tabligh
15871577497328144169.jpg
Slant
دیدگاه شما نسبت به این وبلاگ چیه؟


Picture

یکی از خوانندگان از اشباهات خود نکاتی اموخته ...


تجربه خود را در ویندوز XP  افزایش دهید 

یکى از خوانندگان از اشتباهات خود نکاتى آموخته و با کمک مسئول پشتیبانى فنى راهى براى رفع مشکل پیدا کرده و نتیجه گرفته است. 

واقعیت این است که من همیشه در نصب نرم‏افزارهاى درایو zip  خود مشکل داشتم و خیلى وقتها هم زمان خود را صرف رفع صفحه آبى رنگ ویندوز XP  که با اتصال یک هارددیسک Peerless USB External  ظاهر شده کردم. ولى خوشبختانه Peerless  یک هاردیسک خوش رفتار بود و فهمیدم که اگر سیستم را با یک هارد Peerless  از پیش نصب شده بوت کنید، مشکلى نخواهید داشت. ولى اگر بعد از بوت شدن آنرا به سیستم متصل کنید، به هرحال باید مشکلات بعدى را هم خودتان یکجورى حل کنید!


 

کار با Peerless  بدون شک راحت است و من آنرا براى انتقال یک خروار داده بین سرویس‏دهنده محل کارم و ویندوز XP  سیستم منزل خود استفاده مى‏کنم. لذا پس از ریختن فایلها روى آن، در منزل دست به کار شده و یکهو متوجه شدم که یادم رفته بود که Hot-Plugging  خیلى هم درست نبود و باید سیستم را از نو با این وسیله متصل شده بوت مى‏کردم و به همین خاطر هم صفحه آبى رنگ ویندوز XP  دوباره ظاهر شد. خب شاید مثل ما فکر کنید که با یک بار بوت کردن مشکل حل مى‏شود، ولى متأسفانه اینطور نشد.


 

حتى بعد از بوت هم، صفحه Blue Screen of Death(BSOD) را دیدم. دوباره سعى کردم و یک بار دیگر بوت کردم، ولى باز هم هیچى ظاهر نشد که دلم خوش شود. اعصابم خرد شده بود چون به عنوان ابزار Backup  خوب از آن استفاده کرده بودم و حالا هیچ چاره‏اى نبود جز خواندن اطلاعات آن. و همچنین اطلاعاتى روى آن بود که بدون شک باید در جاى دیگرى هم نگهدارى مى‏شد. خب چه کار باید مى‏کردم؟ عقل حکم مى‏کرد که مراحلى را قبل از روشن شدن سیستم طى کنم. باید Safe Mode  را آزمایش مى‏کردم (که با فشار کلید F8  در زمان بوت ویندوز XP  ظاهر مى‏شود) و خوشبختانه Safe Mode  جواب داد. وقتى در محیط Safe Mode  سیستم بالا آمد، بهتر بود که نرم‏افزار Iomegaware  که همچون راه‏انداز آن هارددیسک بود را Uninstall  کنم. یا شاید بهتر بود که از طریق گزینه System Restore  آنرا به حالتى که هفت پیش داشت برمى‏گرداندم. اما من راه‏حلى بهتر از به کارگیرى Safe Modeبرگزیدم، آن همه درایوها و سرویسهاى بارگذارى شده را نشان مى‏دهد. در وضعیت فعلى خیلى بعید بود که درایور IOMDISK  قبل از کله پاشدن بارشده باشد. بنابر ویژگیهاى آن، Storage Iomega Disk Filter For filtering All Mass Devices  وجود داشت که احتمالاً مشکل مربوط به این بود.


 

اما متأسفانه Safe Mode  مشکل ما را حل نکرد و من هنوز هم صفحه آبى رنگ معروف را مى‏دیدم. یواش یواش ههه چیز داشت بدریخت‏تر مى‏شد و داشتم راستى راستى تب مى‏کردم.


 

اما نه، نگران نباشید، همیشه گزینه Last Known Good Configuration  در Safe Mode  وجود داشت. این گزینه را انتخاب کنید و امیدوار باشید که ویندوز XP  بدرستى بوت مى‏شود ولى اگر نشد چى؟ براى حل این مشکل جدى واقعاً باید یک PC  دیگر در اختیار داشته باشید و به اینترنت متصل شوید و ساعتها روى اینترنت جستجو کنید. من هم خیلى جدى شروع به جستجوکردن بهترین راه براى بازیابى داده‏هایم کردم. شما خیلى سریع در این جستجوها متوجه مى‏شوید که ویندوز XP  با ویندوز  98  خیلى متفاوت است.


 

مثلاً باید بگوئیم که سیستم من یک NTFS  داشت نه یک FAT23، لذا نمى‏توانستیم خیلى راحت از یک فلاپى بوت کنیم و اطلاعات موردنظرم را روى رسانه قابل حمل کپى کنیم.


 

جریان بازیابى‏


 

توجه من به سمت Recovery Console  معطوف شد. Recovery Console  یک ابزار رفع اشکال قدرتمند است که مى‏تواند زمانى که سیستم قفل کرده یا راه‏انداز دستگاهى باعث آزار و اذیت شده، به کار آید.


 

RC  یک خط فرمان در اختیارتان قرار مى‏دهد که به شما امکان اجراى اعمال مختلف مدیریتى را مى‏دهد. شما مى‏توانید فایلها را از روى FAT  یا NTFS  بخوانید و بنویسید، هارددیسکها را فرمت کنید، بوت معیوب را درست کنید یا سرویسها را متوقف یا اجرا کنید و بعلاوه چند تا کار دیگر.


 

دو راه براى استفاده از Recovery COnsole  وجود دارد: شما مى‏توانید توسط سى‏دى‏رام ویندوز XP  بوت شده و آنرا از منوى Boot  اجرا کنید یا اینکه مى‏توانید آنرا به روى هارددیسک خود نصب کنید. بدین منظور، سى‏دى‏رام را وارد درایو کنید و دستور زیر را تایپ کنید:


 

i386winnt32.txt/cmdcons


 

بعد از راه‏اندازى مجدد، RC  روى خط پایین منوى Boot  ظاهر مى‏شود. اگر آنرا انتخاب کنید، بعد از یک مکث کوتاه، RCیک صفحه متنى را نمایش مى‏دهد که لیست تمام OSهاى نصب شده روى سیستمتان در آن قرار دارد (لیست مى‏توانید شامل Win2K  و NT4  هم باشد) و بعد از شما مى‏پرسد که مى‏خواهید با کدام OSبوت شوید. اسم رمز Administrator  را وارد کنید (که اگر در حال استفاده از نسخه Homeباشید عموماً خالى است) و بعد به شما یک اعلان فرمان داده مى‏شود.


 

آنچه که در خط دستور RC  در اختیار دارید، شبیه به چیزى است که در یک اعلان دستور معمولى در اختیارتان است، اما شما مى‏توانید آنها را با تایپ Help  در کنسول هم ببینید. براى گرفتن help  یک دستور خاص، مى‏توانید از شکل "command_name/HELP" یا "Command_name/?" استفاده کنید. براى مثال ما مایل بودیم که در مورد دستورات ENABLE  یا DISABLE  مطالبى را بدانیم. شما از دستور LISTSVC  براى لیست کردن همه سرویسهاى در حال اجرا را استفاده مى‏کنید و با دراختیارداشتن آن اطلاعات مى‏توانید راه‏انداز یا سرویس دردسرساز را در بوت بعدى غیرفعال کنید.


 

اولین حرکت کپى کردن یک نسخه «تمیز» IOMDISK  روى نسخه موجود آن است (شما مى‏توانید اینکار را با RC  انجام دهید)، شاید فایل خراب شده باشد. اینکار مشکلى را براى شما ایجاد نمى‏کند. سپس سعى درغیرفعال کردن IOMDISK  هم کردم ولى فایده‏اى نداشت. (هنوز هم سیستم صفحه آبى را نشان مى‏داد). پس از آن به بحث نصب مجدد (Re-install) ویندوز XP  روى ویندوز فعلى معطوف شدم که شاید نصب جدید بتواند مشکلات را حل کند. اینکار خوب بود و یک راه حل غیرمخرب محسوب مى‏شد که حداقل همه مى‏دانیم تحت ویندوز  9xاینکار مشکل‏گشا بود. البته اینکار گاهى هم مشکل را حل نمى‏کند و همچنان مشکل باقى مى‏ماند که تحت ویندوز XP  این احتمال وجود داشت. بطور نرمال این کار با انتخاب "R" که مربوط به کلمه Repair  در حین فرآیند نصب است انجام مى‏شود، ولى به دلیلى این گزینه خود را نشان نداد. در عوض وقتى من سعى در نصب مجدد آن روى نسخه قدیمى داشتم خیلى صریح به من اعلام کرد که اگر به عمل نصب ادامه دهم حسابهاى کاربرى و اطلاعات امنیتى خود را از دست خواهم داد و تازه احتمال از دست دادن پوشه My Documents  را هم داشتم. حالا فهمیدم که چه قدر خرابکارى کرده‏ام و تازه متوجه شدم که در سیستم چه مشکلى بزرگى دارم.


 

کمک گرفتم‏


 

خب در اینجا بود که یک فکر بکر کردم، کارى که تا به حال در این چند سال انجام نداده بودم. درباره کوچک کردن خودم پشت تلفن جلوى یک مسئول خدمات فنى صحبت مى‏کنم.


 

البته خیلى هم برایم عجیب نبود که توضیحات معمولى و غیرحرفه‏اى از آن طرف بشنوم. خیلى سریع به من پیشنهاد شد که به Safe Mode  و Lask Known Good  بروم (که البته آنها را زودتر انجام داده بودم). سایت وب Iomega  از قابلیت چت کردن روى سایت پشتیبانى مى‏کرد که البته بهتر از گوشى تلفن بود.


 

خیلى سریع از بحث SafeMode  و Last known good  گذشتم و متوجه شدم که خیلى از بحث دور نبودم و آن کارهایى را کردم که باید انجام مى‏دادم. چون قبلاً هم نتوانسته بودم سیستم را با انجام این کارها بوت کنم، این بار هم این نقشه عملى نشد. بعد از چند توصیه مؤدبانه، در آخر پشتیبان فنى به من توصیه کرد که سیستم را یکبار دیگر به فروشنده‏اش بسپارم تا دوباره آنرا به خوبى بالا بیاورد. از آنجا که این مشکل واقعاً مشکل مربوط به IOmega  بود، پیش خودم فکر کردم که چرا باید یک شرکت دیگر مسئولیت مشکلات شرکت دیگر را برعهده بگیرد؟ هرچند که از کیفیت سرویس IOmega  ناامید شده بودم ولى خیلى هم برایم عجیب نبود.


 

خب حالا باید چه کار مى‏کردم؟ هرچند که هنوز هم قصد تلاش داشتم ولى کم کم داشتم از خیر داده‏هاى روى دیسک مى‏گذشتم. خوشبختانه توانستم یک سى‏دى رام نصب ویندوز XP  خوب پیدا کنم و یک نسخه maintenance  روى پارتیشن دوم (درایو D) نصب نمودم. این کار به خوبى انجام شد و سیستم دوباره بوت شد. در زمان بوت، مجدداً یک منو ظاهر شد که دو کپى ویندوز Home XP  را نشان مى‏داد. پس از آن توانستم با کپى maintenance  خود بوت کنم (که پیش فرض هم بود) و به داده‏هاى درایو C: براى آخرین بار نگاه کنم. بطور اتفاقى هیچ مشکلى هم براى Product Activation  وجود نداشت (کپى دوم XP  هنوز مى‏توانست تا  30  روز قبل از Active  شدن دائم کار کند ولى چون روى سیستمى نصب شده بود که همان مجموعه سخت‏افزار را بعنوان Hardware key  مى‏شناخت، لذا singature  هم مثل قبل بود و مشکلى در نصب پیدا نشد).


 

به منظور دسترسى به حساب کاربرى Administrator، بنابر ادعاى قوانین امنیتى XP، باید با Safe Mode  بوت مى‏کردم. این تنها راهى بود که مى‏توانستم به حساب کاربرى Administrator  در ویندوز XP  نسخه Home  دسترسى پیدا کنم. وقتى بعنوان Administrator  به سیستم loginکردم، خب همه چیز درست بود و مى‏توانستم هر کارى که دوست داشتم انجام دهم. ولى نه همه کارهایى را که مربوط به داده‏هاى همکارم بود، در ضمن Administrator  هم اجازه کپى به من نمى‏داد. اگر مى‏خواستم این کار را انجام دهم باید Take Ownership  فولدر مربوطه را تغییر مى‏دادم.


 

براى این کار روى فولدرى که مى‏خواهید آنرا کپى کنید راست کلیک کنید و Properties  را انتخاب نمایید. سپس روى دکمه Security  در قسمت Permission  روى Advanced  کلیک کنید. اینکار صفحه Advanced Security Settings  را براى آن فولدر باز مى‏کند. سپس روى دکمه Owner  کلیک کنید و Administrator  را در "Change Owner to..." انتخاب کنید. به منظور تغییر owner  همه زیرمجموعه‏هاى آن فولدر هم باید دکمه Replace owner on subcontainers and objects  را انتخاب کنید. روى Apply  کلیک کنید. هر فایلى حدود  1  تا  2  دقیقه کارش طول مى‏کشد تا owner  آن فایل عوض شود.


 

وقتى داده‏هایم به خوبى روى درایو D  کپى شدند، حالا مى‏توانستم همه آنچه که روى درایو C  انجام مى‏دادم را به پایان برسانم. این تجربه تلخ بالاخره در اینجا به پایان رسید و خواستم به شما بگویم که چه کارهایى در هنگام وقوع چنین مشکلاتى باید انجام دهید


با تشکر از اینکه به وبلاگ من سری زدید نظر هم بدید

[ یکشنبه 15 آبان 1390 ] [ 01:44 ب.ظ ] [ داریوش فرهنگ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
About Web


به وبلاگ من خوش آمدید
مطالبی که رمز دارد( رمز انj2 )